Competitive Summer Swim Teams in the Northern Delaware area

News Alerts

 

 



 

2016 Dual Meet Schedule:

Text sslswim to 84483 if you would like to receive mobile text alerts from the league via RainedOut,
or click the logo above for additional options.

Printable 2016 Dual Meet Schedule    

2016 Dual Meet Schedule (Numerical Code Format)

2016 Meet Schedule

Saturday, July 2 Stars & Stripes Meet at Penn Acres - Warm-up 7:30 am, Meet Starts 8:30 am
Wednesday, July 6 Dual Meets - First warm-ups 5:20 pm, Meets Start 6:00 pm
Saturday, July 9 Dual Meets - First warm-ups 8:20 am, Meets Start 9:00 am
Sunday, July 10 Sprint Distance Meet at Arundel - Warm-up 7:30 am, Meet Starts 8:00 am
Sunday, July 10 Mini-Meet (7 & Under) at North Star, Warm-up 8:00 am, Meet Starts 8:45 am
Wednesday, July 13 Dual Meets - First warm-ups 5:20 pm, Meets Start 6:00 pm
Friday, July 15 Old Timers Meet at Valleybrook - Warm-up 5:00 pm, Meet Starts 6:00 pm
Saturday, July 16 Final Dual Meets - First warm-ups 8:20 am, Meets Start 9:00 am
Sunday, July 17 13 & Over Championship Time Trials at Oakwood Valley - First warm-up 2:15 pm, Meet Starts 3:45 pm
Monday, July 18 11-12 Championship Time Trials at Yorklyn - First warm-up 4:15 pm, Meet Starts 5:30 pm
Tuesday, July 19 9-10 Championship Time Trials at Oaklands - First warm-up 4:15 pm, Meet Starts 5:30 pm
Wednesday, July 20 8 & Under Championship Time Trials at Skyline - First warm-up 4:15 pm, Meet Starts 5:30 pm
Thursday, July 21 Championship Time Trials Rain Date
Saturday, July 23 Championship Finals at Western Y - First warm-up 7:30 am, Meet Starts 9:00 am

2016 League Rep Meetings

Tuesday, Sept. 13 League Rep Meeting, Location TBD, at 7pm

 

Special Meets Results

See the Championship page for archived Championship results

2015 Championships

Click below to play a video tribute to last year's
award winners
Click below to view a photo album of the Championship meet from Delaware Online
2015 Video Delaware Online 2015

 

Congratulations to all swimmers for another great season.

Check out the Championships page for Results.

 

  2015 High Point  

Championship High Point Winners

Some winners not included in the photo. Awards presented by Kayla Andrews. Names do not correspond to the position in the photo.
Girls 6 & Under: Abby Lyons- Westminster; Girls 8 & Under: Lily Perrin- Yorklyn; Isabella Remenicky- Western Y; Girls 9-10: Sydney DeBaecke- Hockessin Ath Club; Girls 11-12: Isabella Paoletti- Nottingham Green; Girls 13-14: Emma Menzer- Nottingham Green; Girls 15-18: Kelly Blake- Western Y; Sarah Braatz- Oakwood Valley; Alicia Diaz- Yorklyn; Emma Thomas- Maple Valley; Boys 6 & Under: Grayson Bucksner- Oaklands; Boys 8 & Under: Carson Kalish- Hockessin Ath Club; Dylan Pirrung- Skyline; Boys 9-10: Noah Reice- Western Y; Boys 11-12: Justin Hausler- Nottingham Green; Boys 13-14: Ryan Pirrung- Skyline; Boys 15-18: Jake Johnson- Skyline; Outstanding Girl: Isabella Paoletti- Nottingham Green; Outstanding Boy: Justin Hausler- Nottingham Green .


 

 

See the History page for archived dual meet and special meet results.

See the Links page for archived High School Championship results.

 

Click here to contact the League President

 

 

 

 

 

 
Last Updated:   06/29/2016
Please feel free to contact the webmaster with any corrections or updates

Copyright 2006-2016 Suburban Swim League  All rights reserved, Worldwide